Степените в традиционните китайски бойни изкуства и отвъд тях
Двете крайни мнения често се сблъскват по време на дискусии, като противниците на степен и дипломи обясняват, че традиционното преподаване в Китай не е изисквало степени и дипломи, че такива не е имало и че това са само хартийки, за които плащаш пари, но не ти дават истински знания. Което наистина е така. В традиционните китайски бойни изкуства не е имало степени, а знанията са се доказвали чрез можене. Но обществото и знанието се развиват. Както преди не е имало образование, не е имало училища, не е имало и университети. Сега това е част от нашето общество.
Знанието вече е достъпно до всички
Но затова е нужно и то да бъде систематизирано, разпределено, за да може обучаваният да е сигурен, че ще мине през всички етапи, без учителят да пропусне някой от тях. Ако няма програма, която да е достъпна, ако няма степени, как един ученик ще знае докъде е неговото ниво. В училище е същото – ако учите математика, материалът е разпределен по класове, по степени на образованието и от първи клас до дванайсти клас не се учат едни и същи неща, а има системно надграждане.
Обучителен метод
Затова ЕВТО и ВингТчун организацията създават обучителен метод, в който знанието да е достъпно, но да е систематизирано. Това дава яснота през кои стъпки трябва да се премине. Също така, ЕВТО взима нивата и степените от училище като модел – 12 класа – 12 ученически степени, 4 курса в университет – 4 технически степени, магистърска програма – майсторски степени. Така съвременните ученици могат лесно да учат. Явявайки се за дадена степен да знаят докъде са стигнали със своето обучение.
Ние сме за степени
Естествено е, че дипломата и степента не се бие и отбранява вместо теб. Естествено е че в един нормален клас в училище не всички са отличници. В една школа не всички с дадена степен са еднакво добри, но това дава яснота на преподавателя какво да преподава, както и на ученика – какво да учи. Затова ние сме за степените в преподаването.